reklama
kategoria: Ubezpieczenia
20 sierpień 2024

Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów z Ukrainy trafi do polskich szkół

zdjęcie: Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów z Ukrainy trafi do polskich szkół / fot. PAP
fot. PAP
Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów z Ukrainy trafi do polskich szkół, bo takie statystyki nigdy nie były prowadzone - powiedziała we wtorek ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że według szacunków strony polskiej ma to być 20-40 tys. dzieci, zaś szacunki ukraińskie mówią o 160 tys.
REKLAMA

Szefowa MEN była we wtorek w Polsat News, gdzie została zapytana o to, czy polski system oświaty jest przygotowany na przyjęcie uczniów z Ukrainy, które od pierwszego września - aby otrzymać świadczenie 800 plus - będą musiały spełnić obowiązek szkolny.

"Tak naprawdę nie wiemy, ile uczniów (z Ukrainy - PAP) trafi do polskich szkół, dlatego, że te dane nigdy nie były prowadzone" - zaznaczyła Nowacka. Dodała, że według szacunków strony polskiej będzie to 20-40 tys. "W rozmowach ze stroną ukraińską pojawiają się też liczby na poziomie 160 tys., w co absolutnie nie wierzę" - powiedziała.

Nowacka przypomniała, że obowiązek szkolny w przypadku dzieci ukraińskich będzie powiązany z wypłacaniem 800 plus. "Musimy mieć pewność, że pieniądze trafiają do osób, które przebywają w Polsce" - podkreśliła.

"Dzieci ukraińskie są od ponad czterech lat w systemie kształcenia zdalnego. To nie jest zdrowe. Szczególnie, kiedy są w Polsce, kiedy nie poznają naszej tradycji, kultury, historii, języka często się patologizują, często są poza systemem. To był nasz obowiązek, aby włączyć je do systemu edukacyjnego" - oceniła.

Zapytana o tzw. komponent ukraiński zaznaczyła, że w sytuacjach, gdy polskie dzieci uczą się za granicą Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą lub organizacje pozarządowe organizują tzw. sobotnie szkoły, gdzie polskie dzieci uczą się polskiego języka, historii i geografii.

Ministra powiedziała, że dzieci ukraińskie wreszcie będą włączone do polskiego systemu oświaty. Dodała, że dodatkowo będą mogły, jeżeli będą miały nauczycieli ukraińskich, skorzystać z tego, żeby dokładnie na tych zasadach dobrowolności - finansowanych przez rząd ukraiński nauczycieli - będą mieć swoje zajęcia z języka ukraińskiego, z historii, z geografii poza obowiązkowym systemem. "Będą się uczyły naszej historii, a jeżeli będą chciały, będą też mogły - w ramach zajęć dodatkowych - mieć te swoje zajęcia" - wyjaśniła Nowacka.

Uzależnienie wypłat świadczenia 800 plus od realizacji obowiązku szkolnego przez ukraińskie dzieci, wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.(PAP)

mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złocieniec
4.3°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Złocieńcu