reklama
kategoria: Ubezpieczenia
10 styczeń 2023

Komisje rolnictwa i polityki społecznej przyjęły projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

zdjęcie: Komisje rolnictwa i polityki społecznej przyjęły projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników / fot. PAP
fot. PAP
We wtorek połączone sejmowe komisje rolnictwa i polityki społecznej omawiały rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej. Komisje poparły projekt z poprawkami redakcyjno-legislacyjnymi.
REKLAMA

We wtorek w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

„To jeden z naszych projektów priorytetowych. W zeszłym roku dokonaliśmy zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników, znieśliśmy wymóg przekazywania gospodarstwa przy przechodzeniu na emeryturę, teraz kontynuujemy dobre zmiany. Ten projekt zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Ponieważ minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1 588,44 zł, to emerytura podstawowa będzie wynosić 1 430 zł” – powiedziała podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Dodała, że emerytura podstawowa nie jest równa emeryturze rolniczej, tylko na jej podstawie liczy się wysokość ostatecznej emerytury, mnożąc przez określone wskaźniki.

„Tym samym emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS” – dodała.

Stwierdziła także, że w projekcie wprowadza się także zasadę, że zarówno rolnikom opłacającym podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jak i rolnikom opłacającym składkę dodatkową będzie przysługiwać, oprócz części składkowej w wysokości 1 proc., dodatek do emerytury rolniczej w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

W czasie obrad komisji do projektu wprowadzono dwie poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Projekt został przyjęty jednogłośnie przez członków komisji i teraz trafi na drugie czytanie pod obrady Sejmu.

Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 marca tego roku. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złocieniec
-0.1°C
wschód słońca: 08:06
zachód słońca: 15:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Złocieńcu

kiedy
2025-02-07 18:00
miejsce
Sala Widowiskowa ZOK, Złocieniec,...
wstęp biletowany