reklama
kategoria: Kraj
26 styczeń 2024

Na 5. posiedzeniu Sejmu "dzień obywatelski"

zdjęcie: Na 5. posiedzeniu Sejmu
fot. PAP
Na 5. posiedzeniu Sejmu zaplanowany jest "dzień obywatelski". Obywatele w projektach, które będą procedowane na tym posiedzeniu domagają się m.in. wprowadzenia renty wdowiej, zakazania zgromadzeń propagujących związki jednopłciowe oraz wzmocnienia ochrony prawnokarnej przed czynami godzącymi w wolność sumienia i religii.
REKLAMA

Piąte posiedzenie Sejmu zaplanowano na 7-9 lutego. Marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że "na następnym posiedzeniu Sejmu zaplanowany jest +dzień obywatelski+, w którym posłowie zajmą się obywatelskimi projektami ustaw, które pozostały do rozpatrzenia po poprzedniej kadencji Izby".

Hołownia powiedział, że z poprzedniej kadencji przeszło 10 projektów obywatelskich. "Mamy w tej chwili przeczytane 4, zostało jeszcze 6" - zapowiedział.

"Te projekty niekiedy trudne dla mnie, nawet jak czytam ich opisy, ale jednak zgłoszone przez obywateli zgodnie z prawem, obywatele zebrali podpisy, złożyli je do Sejmu, a więc szacunek do obywateli wymaga abyśmy je procedowali" - ocenił.

Jak wynika z komunikatu marszałka, opublikowanego na stronie Sejmu, posłowie zajmą się proponowaną przez obywateli nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Marek Jurek jako przedstawiciel wnioskodawców zaprezentuje w Sejmie obywatelski projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender". Na stronie internetowej poświęconej inicjatywie można przeczytać, że projektodawcy chcą wypowiedzenia przez Polskę Konwencji stambulskiej. "Według polskiej konstytucji umowy międzynarodowe takie, jak Konwencja stambulska mogą zostać wypowiedziane wyłącznie za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie" - zwrócono uwagę. Powodem wypowiedzenia Konwencji jest, według wnioskodawców to, że "opiera się na założeniach ideologii gender". Projektodawcy chcą, aby polski rząd podjął prace nad Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny, która "zagwarantuje kompleksową ochronę praw rodziny".

Procedowane będą również projekty nowelizacji ustaw Prawo o zgromadzeniach. Autorzy chcą m.in. zakazania zgromadzeń, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz propagowanie związków i małżeństw jednopłciowych oraz "przysposabiania dzieci przez osoby tej samej płci, orientacji seksualnych, innych niż heteroseksualizm".

Posłowie zajmą się też nowelizacja Kodeksu karnego. Obywatelski projekt zakłada zmianę zapisów Kk dotyczących obrazy uczuć religijnych. Projektodawcy chcą wzmocnienia ochrony prawnokarnej przed czynami godzącymi w wolność sumienia i religii.

Obywatelski projekt ustawy o ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego przedstawi jako przedstawiciel wnioskodawców Robert Bąkiewicz. Projektodawca proponuje, aby w nowej ustawie określić sposób postępowania organów władzy publicznej w przypadku zwrócenia się z roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. "Wobec głosów przedstawicieli innych środowisk twierdzących, że Państwo Polskie powinno dokonać rekompensaty podmiotom innym niż właściciele niż spadkobiercy za mienie przejęte przez Państwo Polskie (...) RP uznaje te roszczenia za podstaw rażąco niesprawiedliwe" - czytamy w projekcie. Chodzi o okres II wojny światowej oraz okresu powojennego i "zbrodni dokonywanych przez Niemcy i Związków Radzieckich".

Na posiedzeniu Minister Infrastruktury przedstawi informację o skutkach stosowania ustawy Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Minister Infrastruktury przedstawi też dokument "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r".

Porządek obrad może być też uzupełniony o wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Złożenie takiego wniosku zapowiedzieli w piątek posłowie PiS. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złocieniec
5.4°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Złocieńcu