18 maj 2024

ME w kajakarstwie górskim - złoty medal Zwolińskiej

Klaudia Zwolińska została w Lublanie mistrzynią Europy w kajakarstwie góskim w olimpijskiej konkurencji slalom K1. W finale zdeklasowała rywalki, wyprzedzając Słowaczkę Zuzanę Pankovą o blisko pięć sekund oraz Brytyjkę Mallory Franklin o ponad sześć sekund.

Druga z Polek w sobotnim finale Dominika Brzeska zajęła szóste miejsce. Hanna Danek odpadła w eliminacjach.

To drugi medal Zwolińskiej w Lublanie (Tacen). W środę wywalczyła srebro w rozgrywanej po raz pierwszy konkurencji cross indywidualny.

W ubiegłym roku Zwolińska zdobyła brązowy medal w slalomie K1 mistrzostw świata na torze w Lee Valley pod Londynem, uzyskując jednocześnie kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Na poprzednich igrzyskach w Tokio zajęła w tej konkurencji piąte miejsce.

W rywalizacji mężczyzn triumfował Włoch Giovanni De Gennaro. Michał Pasiut był 13. w eliminacjach i nie awansował do finału.

W rywalizacji drużynowej mężczyzn Pasiut, Jakub Brzeziński i Dariusz Popiela byli blisko medalu, ale ostatecznie Polacy zajęli czwarte miejsce, za Czechami, Austriakami i Francuzami.

W zmaganiach kobiet Zwolińska, Brzeska i Danek uplasowały się na szóstej pozycji. Złoto zdobyły Słowenki, srebro - Francuzki, a brąz - Czeszki.